Sports

Thank you for covering the Bobcats and broadcasting it via the internet. For those of us from away who are alums it's most appreciated. 

Tedd Masiongale
(former DJ in the 80's)
St. Louis


District 8AA Varsity Boys and Girls Tournament Online Ticket Sales and Live Stream

]District 8AA Varsity Boys and Girls Tournament Online Ticket Sales and
Live Stream
Watertown High School will be hosting the District 8AA Varsity Boys and
Girls Tournament starting Monday, February 17.  The tournament will have 2
games per day until Thursday, February 20 with games at 6pm and 730 each
day.  After Thursday, the remaining teams will move to Tennessee Tech
University to complete the tournament.  Tickets are on sale for the games
at Watertown High School via the link below.  Tickets are separated by
each day, and 1 ticket will cover both games on the same day, at a price
of $6 each.  WHS Live will also be live streaming every game being played
at Watertown High School, and will continue to do so at Tennessee
Tech–pending permission.  The link to NFHS below will take you to the
stream.  If you do not have an NFHS account, you must create one and pay a
small one time fee to watch. If you have any questions regarding the
online ticket sales or the live stream please contact Nathan Holcomb at
holcombj@wilsonk12tn.us. Click on the picture above for online ticket
purchase for
purpletigerathletics.com

On Tuesday, November 19th from 11:45 a.m. until 1:30 p.m., York Institute student-athletes will have the opportunity to order letterman jackets from the Jostens company. The jackets will range in price from approximately $150.00 to $275.00. Prices will vary depending on items included on jackets.  All jacket orders must be accompanied by full payment at the time of ordering. Student-athletes will be given an order form prior to the ordering date with all of the relevant information. York Institute coordinates this service with Jostens, but all payments, questions, and any jacket corrections will be handled by representatives from Jostens.

Tickets are now on sale for the next round of the TSSAA Playoffs. With GoFan digital tickets, your smartphone is your ticket! #BlueCrossBowlTN https://gofan.co/app/events/71945

Mobile tickets allow you to use your mobile device as the game ticket, providing a faster and more convenient entry Friday night. Get your tickets now: https://gofan.co/app/events/71945 #BlueCrossBowlTN

Don’t worry about running behind and missing kickoff because of a long line at the cash gate! You can purchase your playoff tickets through GoFan. Your smartphone is your ticket! #BlueCrossBowlTN https://gofan.co/app/events/71945

If you can’t travel to the game, you can still show your support of Alvin C. York Institute by purchasing game tickets through GoFan. A portion of every ticket goes directly to the school. Ticket link: https://gofan.co/app/events/71945

We are expecting a large crowd when York Institute visits Loudon, so purchase your tickets now to avoid the hassle of the cash gate. With GoFan digital tickets, your smartphone is your ticket! #BlueCrossBowlTN https://gofan.co/app/events/71945

Do you like the flexibilty of online ticketing or being able to pay with a credit or debit card? Tickets for the York Institute/Loudon game are on sale now through GoFan at https://gofan.co/app/events/71945

Questions about digital tickets for Friday’s game? Check out the FAQ: https://www.huddletickets.com/fansupport/ Get York Institute/Loudon tickets here: https://gofan.co/app/events/71945

Web Bug from http://email.communicate.tssaa.org/o/eJw1jstqwzAQAL8mulnsriQ_DjrYqV0olELTe5AtJRGxJaPKMf37BkpvM5dh1piymc9zvJ6Xbc4-uWnN3mrx0g4lDF0xVH1dSAV10UFHBaDqhThC37SCWd0gGhLMP6EGAlEKLkkiqooqklUJDRB_Mw_zbvzMv06ntv34fD2QPEj4N3bTMJaOJmuEcBeyOAJKalBdaoOI06jY-rfpwsOnGBYXsl5TtNuUfQws6XH3IfhwvZnlWd73nf_EdOd3JJ4D375_AROCRdM

Click link below for schedules:

CRUSH FOOTBALL SCHEDULE 2019 

PICKETT COUNTY BOBCATS

YORK INSTUTE DRAGONS

York Institute

Basketball

2019-20

November 19         Tuesday               Cumberland County Hall of Champions          Home    6:00

22         Friday                    Clay County Hall of Champions                          Home    6:00

December 2         Monday               Stone Memorial High School                       Home    6:00

3         Tuesday               Cookeville High School                                   Home    6:00

6         Friday                    DeKalb County                                                  Away     6:00

10         Tuesday               Cannon County                                                 Home    6:00

 13         Friday                    Upperman                                                          Away     6:00

17         Tuesday               Cumberland County                                        Away     6:00

20 & 21 Fri.-Sat.                 Stone Memorial Holiday Classic                  Away     TBA

  January 2-4        Thurs.-Sat.          Hall’s Sgt. York Southeastern

                                                Christmas Invitational (Boys & Girls)      Home   TBA

7         Tuesday               Cookeville High School                                   Away     6:00

9         Thursday             Oneida                                                                 Home    6:00

10         Friday                    Smith County                                                     Home    6:00

14         Tuesday               Macon County                                                  Away     6:00

17         Friday                    Livingston Academy                                        Home    6:00

21         Tuesday               Watertown                                                         Away     6:00

24         Friday                    DeKalb County                                                  Home    6:00

25         Saturday              Oneida                                                                 Away     6:00

28         Tuesday               Cannon County                                                 Away     6:00

31         Friday                    Upperman                                                          Home    6:00

February   4           Tuesday               Smith County                                                     Away     6:00

7          Friday                    Macon County                                                  Home    6:00

 11         Tuesday               Livingston Academy                                        Away     6:00

13         Thursday             Watertown                                                         Home    6:00

17-26 Mon.-Wed.           District 8AA Tournament                              TBA

28          Friday                    Girls Regional Quarter-Finals (@ Higher Seed)     7:00

29          Saturday              Boys Regional Quarter-Finals (@Higher Seed)     7:00

March          2          Monday               Girls Regional Semi-Finals (Central Site)                  TBA

3          Tuesday               Boys Regional Semi-Finals (Central Site)                 TBA

4          Wednesday        Girls Regional Championship (Central Site)            TBA

5          Thursday             Boys Regional Championship (Central Site)           TBA

7          Saturday              Girls Sectional (Sub-State)                           TBA        TBA

9          Monday               Boys Sectional (Sub-State)                           TBA        TBA

11-14   Wed.-Sat.            Girls State Tournament                                 MTSU

18-21     Wed.-Sat.            Boys State Tournament                                 MTSU

2019 GCA FOOTBALL ROSTER

Name                                       Class                       Height                     Weight                     Position (Off/Def)

1              Michael Feiden                       11                            6-1                           172                          WR/DB

2              Zane Lynch                             10                            5-9 ¼                       163                          WR/DB

3              Reece Kirkwood                     12                            6-0 ½                       181                          WR/OLB

5              Michael Human                      11                            5-10 ½                     170                          WR/DB

6              Grant Warwick                        11                            5-8                           150                          WR/DB

8              Jalen Geer                               12                            6-4 ¼                       184                          WR

9              John Hicks                              9                              6-0                           158                          RB/LB

10            Gage Maynard                        11                            5-8 ¾                       143                          QB/DB

11            Jared Long                              11                            6-1 ½                       177                          WR/DB

12            Joshua Williams                      11                            5-11                         170                          RB/LB

13            Dylan Doerfler                        9                              5-10 ¼                     141                          WR/DB

14            Riley King                               9                              5-11                         133                          QB/DB

15            Collin Campbell                      11                            5-10                         160                          RB/LB

16            Cooper Riggs                          11                            5-11                         174                          QB

17            Tyson Guy                              9                              5-11                         175                          QB

18            Jake Boudreaux                       9                              5-10                         150                          QB/DL

19            Pierce Browning                     9                              5-3                           108                          WR/DB

21            Dane Nussbaum                      11                            6-0 ¾                       172                          WR/DB

22            Austin Lynch                          9                              5-9                           150                          WR/DB

23            Camden Cross                        11                            5-5 ½                       164                          RB/LB

25            Ronen McCarthy                     9                              5-10 ½                     169                          RB/LB

27            Joey Boudreaux                      10                            5-10                         155                          WR/DL

28            Devan Coffey                          11                            5-10                         175                          RB/LB

29            Alden Addington                    9                              5-7 ¼                       118                          WR/DB

30            Kameron Bates                       8                              5-8 ¾                       163                          RB/LB

32            Johnny Eller                            11                            5-9                           180                          RB/LB

33            Jack Eller                                 9                              5-6                           150                          RB/LB

35            Grayson Staley                        9                              5-7                           124                          WR/DB

36            Chase McCullar                      12                            5-10                         170                          K/P

39            Brett Warwick                         9                              5-5                           140                          WR/DB

40            Ben Stansbury                         12                            5-11                         195                          RB/LB

44            Caleb Curcio                           11                            6-0                           170                          RB/LB

45            Michael Toussaint                   10                            5-6                           165                          RB/LB

51            Garrett Smith                          9                              5-9                           185                          OL/DL

52            Garrett Staley                          11                            6-0 ½                       251                          OL/DL

54            Riley Burnette                         11                            5-11                         262                          OL/DL

55            John Michael Lott                   12                            6-0 ½                       176                          OL/DL

56            Talon Earlywine                      9                              5-11 ½                     230                          OL/DL

57            Lucas Ellis                              12                            6-0                           195                          OL/DL

58            Ethan Hill                                12                            5-11                         227                          OL/DL

59            Blake Carringer                       12                            5-8                           245                          OL/DL

61            Casey Arnold                          11                            6-3                           174                          OL/DL

63            Jake Harper                             9                              5-6 ¾                       194                          OL/DL

68            Zach Mendez                          9                              6-0                           240                          OL/DL

70            August Jordan                         12                            6-2                           255                          OL/DL

73            Noah Bruhin                           10                            5-10                         256                          OL/DL

77            Ben Francisco                         10                            6-2 ¼                       205                          OL/DL

80            Art Knight                               11                            5-10                         170                          K/P

82            Drew Irick                               9                              5-9                           150                          WR/DB

87            Jacob Brown                           12                            6-0                           190                          DL

Coaches:

*Rusty Bradley – Head Coach, Offensive Coordinator

*Mark Bradley – Defensive Coordinator, Offensive Line

*Bryson Morris – Quarterbacks, Defensive Line

*James Payne – Wide Receivers, Outside Linebackers

*Darrell Lewis – Wide Receivers, Defensive Backs

*Jake Minga – Defensive Backs

*Geoffrey McReynolds – Running Backs, Inside Linebackers

*Jarvis Reado – Offensive Line, Defensive Line

*Brett Kendrick – Offensive Line, Defensive Line

*Dave McCullar – Kickers/Punters

*Ron Stewart – Team Chaplain

*Ty Pritchard – Manager

*Taylor Stansbury – Manager

*Nate Hoffmeister – Strength and Conditoning

*Gregg Bostick – Director of Football Operations

2019 – 2020 BASKET BALL SCHEDULE  CHS -1  YAZ- 12 HOME 17 ROAD -6

NOVEMBER :

19- CHS HOSTS MACON COUNTY  6:00        TUESDAY

22- YAI HOSTS CLAY COUNTY        6:00         FRIDAY

25- CHS HOST ONEIDA                     6:00          MONDAY

DECEMBER :

3 – YORK HOSTS OOCKEVILLE      6:00           TUESDAY

6- CHS HOSTS CLAY COUNTY        6:00           FRIDAY

9- CHS @ ONDEIDA                           6:00           MONDAY

10- YORK HOST CANNON CO.        6:00           TUESDAY

13- CHS @ PICKETT CO.                   6:00            FRIDAY

17- CHS @ JACKSON CO.                  6:OO           TUESDAY

JANUARY:

7- YORK @ COOKEVILLE                 6:00           TUESDAY

9-YORK HOST ONDIEDA                 6:00           THURSDAY

10 – YORK HOST SMITH CO            6:00            FRIDAY

13- CHS HOSTS CUMBERLAND     6:00            MONDAY

14- CHS HOSTS GORDENSVILLE   6:00             TUESDAY  (HOME COMING)

17- YAI HOSTS LIVINGSTON           6:00             FRIDAY

21 – CHS HOST’S PICKETT CO.        6:00             TUESDAY

24- YAI HOST’S  DEKALB CO.          6:00             FRIDAY

28- CHS @ CLAY CO                            6:00             TUESDAY

31- YAI HOST’S UPPERMAN             6:00             FRIDAY

FEBUARY:

4th CHS HOST TROUSDALE CO     6:00              TUESDAY (SR. NIGHT)

7th YAI HOST MACON CO                6:00              FRIDAY

11th  YAI @ LIVINGSTON                  6:00              TUESDAY

13th YAI HOST WATERTON             6:00              FRIDAY  (SR. NIGHT)

PICKETT CO. NOVEMBER 26th and 29th      DECCEMBER 20th  JANUARY 3rd